For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Szeretik-e a macskák az embert? Íme a tudomány válasza

Szeretik-e a macskák az embert? Íme a tudomány válasza

 

A kutyák híresek az emberhez való kötődésükről, szeretetüket látványosan és egyértelműen képesek kifejezni a gazdájuk felé. A macskákról azonban sokan úgy tartják, hogy nem szeretik, inkább csak tolerálják az embert, illetve, ha kedvelnek is minket valamennyire, azt elsősorban a kapott étel miatt teszik.

A macskák tényleg csak azért szeretnek minket, mert etetjük őket?

Tény, hogy a tudomány mai állása szerint élelem volt az, ami összehozta az embereket és a macskákat. A tudósok 5300 éves kínai macskák csontjait elemezték kémiailag, és arra a következtetésre jutottak, hogy ezek az ősi macskák rágcsálóvadászok voltak és a gabonatárolókban éltek. Az emberek tehát menedéket és táplálékot biztosítottak a macskáknak, „cserébe” azok gondoskodtak a kártevőírtásról gabonatárolókban.

Az idő múlása azonban a macska-ember kapcsolatát teljesen átformálta. A 19. századi nyugati társadalmakban már nem csak rágcsálóvadászként tekintettek a cicákra, hanem egyre inkább házi kedvencként, szeretnivaló társként. Ez pedig a macskák emberhez való kötődésében gyökeres változást idézett elő, ez a viszony többé már nem csak az élelemről szólt.

A kísérlet:

2019 szeptemberében az Oregoni Állami Egyetem kutatócsoportja 100 macska és gazdája részvételével a következő módszerrel vizsgálta a macskák emberhez való kötődését. Egy, a macska számára idegen szobába küldték be a macskákat és a gazdájukat, ahol a gazda a padlón, egy előre felrajzolt kör közepén foglalt helyet, és csak akkor nyúlhatott a cicájához, ha az a körön belülre ment. A cica és gazdája először 2 percet töltöttek a szobában, majd 2 percre elválasztották őket, végül megint találkoztak.

A biztonságosan kötődő macskák kényelmesen érezték magukat a számukra addig ismeretlen helyen is, bátran és nyitottan fedezték fel a terepet, a bizonytalanul kötődő macskák pedig vagy távolságot tartva a gazditól meghúzódtak pl. egy sarokban, vagy a gazdira telepedve, figyelmet követelve szemlélődtek.

A kutatás eredménye szerint a macskák 65%-a biztonságos kötődés jeleit mutatta, 35%-a pedig a bizonytalan kötődését. Ez az eredmény egybeesik a csecsemőknél tapasztalt biztonságos kötődési arányhoz, és meglepő módon nagyobb a kutyák biztonságos kötődési arányánál, ami 61%-os volt egy korábban, 59 kutya bevonásával elvégzett vizsgálat alapján.

Megállapítható tehát, hogy a macskák igenis kötődnek az emberhez, és bár az emberek számára kevésbé érthetően fejezik ki a szeretetüket, de ugyanúgy szeretnek minket, mint a kutyák, és hasonlóan mélyen a kötődnek hozzánk, mint a csecsemők a szüleikhez.

Korábban már az is bebizonyosodott, hogy a macskák agya a gazdival való találkozás, illetve egyéb kapcsolatteremtés hatására ugyanúgy oxitocint termel, mint a kutyák agya, vagy az embereké valamilyen erős pozitív inger hatására. Az emlősök egyénként oxitocin felszabadításával létesítenek érzelmi kapcsolatod utódaikkal is. Az, hogy a macskák agyában is felszabadul ez a hormon, amikor gazdájukkal kapcsolatot létesítenek, egyértelműen a szeretet és a gondoskodás jele.

A korábbi kutatások és az Oregoni Állami Egyetem kötődési vizsgálata alapján tehát a kutyák komoly kihívót kaptak a macskák személyében az ember legjobb barátja címért.

Forrás:

https://www.sciencefocus.com/news/cats-do-form-strong-social-bonds-with-their-owners/

https://www.sciencefocus.com/nature/my-cat-only-likes-me-for-the-food/

https://www.sciencealert.com/cats-bond-securely-to-their-humans-maybe-even-more-than-dogs-do?

 


Blogbejegyzésünk eredeti, egyéni mű, így szerzői jogi védelemben részesül. Ha idéznél belőle, vagy újraközölnéd azt (újságcikkben, blogposztban, facebookon stb.), nem kell engedélyt kérned, de forrásként tüntesd fel a Macskaváros.hu-t, online tartalom esetén a főoldalra mutató linkkel.

Top