For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Engedélyezték a házikedvencek génszerkesztését, indulhat a „precíziós tenyésztés” Angliában

Engedélyezték a házikedvencek génszerkesztését, indulhat a „precíziós tenyésztés” Angliában

 

Az állatvédő szervezetek aggályai ellenére az Egyesült Királyságban elfogadták azt a törvényt, amely megnyitja az utat a házikedvencek génszerkesztése előtt. A jogszabály alapján lehetővé válik a „precíziósan tenyésztett” vagy genomszerkesztett növények és gerinces állatok létrehozása, illetve forgalmazása Angliában, írja a The Guardian.

Ráadásul új törvény szerint a génszerkesztett állatok és élelmiszerek nem minősülnek genetikailag módosított szervezeteknek (GMO-knak), így nem kell GMO-ként címkézni ezeket. Az Egyesült Királyság környezetvédelmi minisztere, Thérèse Coffey „Brexit-szabadságnak” nevezte a törvényt, utalva arra, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unió tagjaként nem fogadhatta volna el a jogszabályt.

Génszerkesztés, génmódosítás, mi a különbség?

A génszerkesztés vagy genomszerkesztés olyan technológiák összefoglaló elnevezése, amellyel célzott változtatásokat lehet végrehajtani egy élő szervezet DNS-én. Az élőlények genetikai állománya a génszerkesztés következtében módosul, ezáltal gyorsan, költséghatékonyan és pontosan lehet megváltoztatni, „tökéletesíteni” az élő szervezetek jellemzőit.

Ezzel szemben a génmódosítás, vagyis a transzgenikus módszer alkalmazása során ezeket a bizonyos kívánatos tulajdonságokat úgy érik el, hogy a növénybe vagy állatba idegen génszakaszt ültetnek be. Tehát a génmódosított szervezet egy másik élőlény, akár másik faj génszakaszait tartalmazza.

Korábban, a génszerkesztett és génmódosított szervezetekre (GMO-kra) is ugyanazok a szigorú szabályok vonatkoztak az Egyesült Királyságban, az új törvény értelmében azonban a „precíziósan tenyésztett”, tehát génszerkesztett élőlények kikerülnek a GMO-kra vonatkozó szabályozás alól.

A kormány azzal indokolta a törvény szükségességét, hogy így biztosítható a gazdák számára szárazság- és betegségtűrő növények termesztése, valamint a betegségeknek ellenálló állatok tenyésztése. A Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA) állatvédő szervezet lobbizott azért, hogy legalább a háziállatok „mentességet kapjanak”, de nem jártak sikerrel. 2023. március 23-án a törvény megkapta a királyi jóváhagyást, ezzel megkezdődhet a „precíziós tenyésztés” az Egyesült Királyságban.

Az RSPCA állatvédő szervezet véleménye szerint a kormány döntése kinyitotta Pandora szelencéjét, amely súlyos következményekkel járhat az állatjóllétre, és fennáll a veszélye, hogy a tenyésztők mostantól génszerkesztést alkalmaznak az extrém tulajdonságokkal rendelkező háziállatok létrehozásának érdekében.

Miért veszélyes az állatok génszerkesztése?

A génszerkesztési technikák olyan változásokat idéznek elő az élő szervezetek genetikai állományában, amelyek természetes körülmények között, vagy a hagyományos állattenyésztés során nem fordulnának elő. Tagadhatatlan, hogy a hagyományos tenyésztéshez képest a génszerkesztéssel sokkal gyorsabban, költséghatékonyabban és precízebben lehet előidézni a kívánt jellemzőket az állatban (pl. betegségekkel szembeni ellenállóságot), azonban a módszer a kívánt tulajdonságok mellett az állatok genomjában olyan nem kívánt módosulásokat is előidézhet, amelyek fizikai és mentális szenvedést okoznak az állatoknak. Félő továbbá, hogy az Egyesült Királyságban, az új törvényt kihasználva néhány tenyésztő (?) megpróbálja majd az extrém megjelenésű macskák és kutyák iránti keresletet kielégíteni, elhanyagolva az állatjólléti szempontokat.

Mivel az állatok génszerkesztésével kapcsolatban nincsenek korábbi tapasztalatok, akár a haszonállatok, akár a kiskedvencek génszerkesztéssel történő „tökéletesítése” olyan újfajta kockázatokkal és nem kívánt, káros következményekkel járhat, amelyeket senki sem lát előre.

Ha génszerkesztett helyett inkább hagyományosan tenyésztett cicát szeretnél egy felelős tenyésztőtől, nézz körül a Macskaváros gazdikereső macskái között. >

 


Blogbejegyzésünk eredeti, egyéni mű, így szerzői jogi védelemben részesül. Ha idéznél belőle, vagy újraközölnéd azt (újságcikkben, blogposztban, facebookon stb.), nem kell engedélyt kérned, de forrásként tüntesd fel a Macskaváros.hu-t, online tartalom esetén a főoldalra mutató linkkel.

Top