For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Péntek 13. és a fekete macska: babona vagy tényleg szerencsétlenséget hoznak?

Péntek 13. és a fekete macska: babona vagy tényleg szerencsétlenséget hoznak?

 

A babonás emberek szerint a péntek 13. és a fekete macskával történő találkozás önmagában is balszerencsét jelent, péntek 13-án fekete cicát látni pedig maga a katasztrófa. A péntek 13-mal és a fekete macskákkal kapcsolatos babonáknak se szeri, se száma, a hiedelmek eredetét illetően többféle elmélet is létezik, ebben a blogbejegyzésünkben a legnépszerűbb magyarázatoknak járunk utána. Azt viszont már előre jelezzük, valójában sem a péntek 13., sem a fekete macska nem hoz senkire szerencsétlenséget, ez utóbbi inkább szebbé teheti a napunkat, ha találkozunk vele.

A péntek 13. babonája

A dátummal kapcsolatos babonák gyökerei több száz évvel ezelőttre nyúlnak vissza. Egyesek úgy vélik, hogy ez a hiedelem a keresztény kultúrából ered, mivel az utolsó vacsorán 13-an voltak jelen (Jézus és a 12 apostol), ráadásul péntekre esett Jézus keresztre feszítése és halála. Mások szerint a 13-as szám Júdásra utal, aki az utolsó vacsorán 13.-ként foglalt helyet az asztalnál. A középkori történelem szintén szolgáltat magyarázatot a babonára, hiszen a nagy francia lovagrend, a templomosok feloszlatásának a napja 1307. október 13-ára esett.  IV. Fülöp ekkor fogta el a templomos lovagrend tagjait, akiknek nagy részét máglyára küldte, vagy kínzókamrában végezték. Később az emberiség történelmében bekövetkezett számos más tragédiát és egyéb szerencsétlen eseményt kötöttek még a péntek 13.-hoz, és sok babonás ember számára megkérdőjelezhetetlenné vált a dátum szerencsétlen mivolta.

A fekete macska babonája

A macskákkal, különösen a fekete macskákkal kapcsolatos hiedelmeknek és babonáknak szintén hosszú történelme van. A középkori Európában a fekete macskákat a sátánista boszorkányok társaiként tartották számon, és sokan úgy gondolták, hogy képesek ártani az embereknek. 1233-ban IX. Gergely pápa az ördög földi megtestesüléseinek kiáltotta ki őket, és bullájában azt a személyt is máglyára küldte, aki fedelet adott az ilyen állatok számára. Innentől kezdve a macskák és különösen a fekete macskák baljós előjelnek számítottak, és nemcsoda, hogy a középkorban a saját életük, jószerencséjük védelme érdekében sokan elkerülték őket. Mára pedig babonaként él tovább, hogy a fekete macskák szerencsétlenséget hoznak.

Nem minden kultúra egyforma azonban, ami a fekete macskák és szerencse kapcsolatát illeti. Közismert, hogy Japánban egyenesen szerencsehozónak tartják a fekete cicákat. Litvániában úgy tartják, ha gabonatároló környékén találnak fekete macskát, akkor az aratás istene jár köztük, és az állat szerencsét hoz. Közép-Angliában nászajándékba is adták őket, mivel azt gondolták, hogy szerencsét hoznak a házasoknak.

Dacára annak, hogy számos kutatás és statisztika cáfolja, hogy péntek 13-án több szerencsétlenség történne, mint más napokon, és természetesen nincs rá bizonyíték, hogy a fekete macskák balszerencsét hoznak, mégis sokan hisznek a hozzájuk kapcsolódó babonákban. Pedig egy szerencsétlen esemény, vagy rosszul sikerült nap nem a dátum és pláne nem egy megpillantott fekete színű cica hibája, hanem egyszerű véletlen.

Akár fekete, akár más színű fajtatiszta cicát szeretnél, nézz körül a Macskaváros ellenőrzött, megbízható tenyésztőinek eladó macskái között, és vidd haza új cicádat akár péntek 13-án! >>

 


Blogbejegyzésünk eredeti, egyéni mű, így szerzői jogvédelemben részesül. Ha idéznél belőle, vagy újraközölnéd azt (újságcikkben, blogposztban, facebookon stb.), nem kell engedélyt kérned, de forrásként tüntesd fel a Macskaváros.hu-t, online tartalom esetén a főoldalra mutató linkkel.

Top