For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Elkaphatja-e a macska az új típusú koronavírust, illetve megfertőzheti-e az embert?

Elkaphatja-e a macska az új típusú koronavírust, illetve megfertőzheti-e az embert?

 

Tenyésztőként, vagy macskatartóként talán már benned is felmerült a kérdés, hogy vajon veszélyes lehet-e az új koronavírus a macskákra, illetve a vírus képes-e emberről macskára, vagy macskáról emberre átterjedni.

Először is fontos tisztázni, hogy az emberre veszélyes újgenerációs koronavírus nem azonos a macska koronavírussal. A macska koronavírust már több éve azonosították, a betegség fertőzött bélsárral való érintkezéssel terjed a macskák között. Két ismert típusa van, az enterális koronavírus (FECV) és a jóval ismertebb Feline Infectious Peritonitis Virus (FIPV). Ez utóbbi halálos kimenetelű fertőző hashártyagyulladást okoz a macskáknál.

A mára világjárványt (pandémia) okozó új típusú koronavírust (SARS-CoV-2) viszont csak 2019 végén azonosították Kínában. A vírus által okozott betegséget COVID-19-nek nevezik, cseppfertőzéssel terjed az emberek között, és emberről állatra való terjedését is leírták néhány esetben.

A macskák és a COVID-19

A macskák és az új típusú koronavírus kapcsolatának kérdésében az Európai Macskaegészségügyi Tanácsadó Testület 2020 áprilisában kiadott irányelveire támaszkodunk. A Testület szerint nincs bizonyíték arra, hogy az új koronavírus képes lenne átterjedni macskáról az emberre, azonban két macskáról már bebizonyosodott, hogy megfertőződtek, miután koronavírussal fertőzött emberrel kerültek kapcsolatba. Van rá tehát esély, hogy a macska elkapja a gazdájától a vírust, de a kockázat minimalizálható az alapvető higiéniai intézkedések betartásával. A Testület javaslata szerint:

– kerülendő a közeli érintkezés az állattal (pl. arc nyalogatása, étellel való érintkezés,

közös törölközőhasználat)

– ajánlott a rendszeresen kézmosás vízzel és szappannal simogatás után, valamint

– az alomtálca rendszeres tisztítása

A macskákat azonban semmilyen körülmények között nem szabad fertőtleníteni!

Mik az új típusú koronavírus fertőzés klinikai tünetei a macskáknál?

A Testület szerint a fertőzést követően légzőszervi tünetek fordulhatnak elő. A kölyökmacskák fogékonyabbnak bizonyultak a vírusra, mint a fiatal felnőtt állatok.

Mi a teendő, ha a macska gazdája új típusú koronavírussal fertőződött és házi karanténban van?

Ebben az esetben a Testület irányelvei szerint szükséges minimumra kell szorítani a fertőzött gazda és a macskája közötti érintkezést, de a macskákat ebben az otthonban kell tartani. Javasolt, hogy valaki más, tünetmentes ember viselje gondját addig az állatnak.

Mit kell tenni, ha a macska gazdája kórházba kerül?

Az irányelvek alapján, ha a beteg egyedül lakik vagy kórházba kerül, akkor egy barátnak vagy hozzátartozónak kell a macska gondját viselnie. A macskákat nem kell fertőtleníteni, a tárgyakat azonban igen, illetve szigorú higiéniai intézkedéseket kell betartani (kézmosás az állattal való érintkezés után), és a közeli fizikális kontakt kerülendő (pl. arc nyalogatás, étellel való érintkezés, közös törülköző használat).

El szabad-e adni a macskát az új típusú koronavírussal érintett háztartásból?

Az Európai Macskaegészségügyi Tanácsadó Testület irányelvei egyértelműek ebben a kérdésben. Abból a háztartásból, ahol jelen van a vírus, a macskákat tilos új otthonba vagy karanténba helyezni, kiengedni vagy magára hagyni. Tehát a cica a fertőzéssel érintett háztartásból egyáltalán nem kerülhet ki, így akkor sem lehet eladni, ha egyébként sem a COVID-19, sem más betegség tüneteit nem mutatja.

Top