A macska és ember kapcsolatában előfordul néhány olyan szituáció, amikor a macskát a saját érdekében határozottan meg kell fogni úgy, hogy ne tudjon elmenni, és se magában, se más állatban vagy emberben ne tudjon kárt tenni. Tipikus példa erre, mikor állatorvosi vizsgálaton vagy kezelésen vesz részt, de a macskamenhelyek munkatársai és az önkéntes macskamentők is gyakran találkoznak macskafogás nehézségével, amikor egy ijedt, kóbor állaton próbálnak segíteni. Néha pedig a macskagazdiknak kell valahogy megakadályozniuk, hogy az imádott cicusaik konfliktusba keveredjenek egymással, de vajon helyes módja-e a macskafogásnak, ha egyszerűen megfogjuk a grabancánál fogva?
Macskafogás scruffing módra
Először is mi ez a macskafogás-technika pontosan és miért alkalmazzák a gazdik és az állatorvosok előszeretettel? Az angolul scruffing, magyarul – főleg állatorvosi körökben – grabancfogásként ismert módszer lényegében a macskának a nyak hátulsó oldalán található laza bőrénél (grabancánál) történő erőteljes megragadását, megfogását jelenti. (Ezt a macskafogást aztán a céltól függően az állat felemelése vagy erőteljes visszatartása szokta követni.) A cicák esetében a grabancfogás népszerűségét az általánosan elterjedt tévhit okozza, miszerint, ha az anyamacskák is így hordozzák kölykeiket, akkor ez a felnőtt macskák számára is nyilvánvalóan nyugtatólag hat. Olyannyira közkeletű hiedelem ez, hogy nagyon sok gazdi akkor is így fogja meg, és emeli fel a macskáját, ha szeretné ölbe venni és megsimogatni.
Mi a probléma a grabancfogással?
Fontos tudni, hogy a kölyökmacskák életük első néhány hetében az úgynevezett flexor reflex miatt ernyednek el, amikor az anyamacska a grabancuknál fogva felemeli és cipeli őket. Ez a reflex azonban a felnőtt macskákban már nincs meg, a nyakuk megragadását pedig csak a párzás vagy az egymással való harc közben tapasztalják, illetve akkor, ha ragadozó támadja meg őket. Ezért ez a macskafogás-technika inkább stresszt, félelmet okoz a felnőtt macskáknak, ami könnyen agresszív viselkedést is kiválthat belőlük. Különösen igaz ez olyan helyzetekben, amikor a macska grabancát ismeretlen helyen és ismeretlen ember ragadja meg, például az állatorvos a rendelőben. A macskák ugyanis nagyon ragaszkodnak a megszokott környezetükhöz, ezért az idegen hely eleve nagy stresszforrás számukra, a grabancfogás pedig teljesen megfosztja őket az irányítás, illetve menekülés lehetőségétől. A kiszolgáltatottság érzése fokozza bennük a stresszt és a szorongást, amitől könnyen válnak agresszívvé, hiszen elbújni, elmenekülni nem tudnak. A mentális terhelésen túl a felnőtt macska megfogása és felemelése ezzel a módszerrel fizikailag fájdalmas is lehet számukra a testtömegük miatt.
Milyen más macskafogás-technika ajánlott?
A macskák megfogásának, felemelésének és (vissza)tartásának számos olyan módja létezik, amely sokkal kellemesebb számukra, mint a grabancfogás. Csatlakozva Dr. Lore Haug állatorvos és állati viselkedéskutató, valamint International Cat Care (Nemzetközi Macskagondoskodási Központ) szakembereinek véleményéhez, a Macskaváros a scruffing macskafogás-technikát nem, helyette macskabarát, stressz- és félelemmentes megoldásokat javasol.
Fontos leszögezni, hogy minden macska és minden helyzet különböző. A macskafogás megfelelő módszerének kiválasztásához először fel kell mérni a macska testbeszédét. Egy jól szocializált cicához a gazdája szinte bárhogyan hozzáérhet, ha viszont idegen környezetben és idegen emberként közelítünk egy cicához, fontos, hogy tegyük azt nyugodtan, kerülve a közvetlen szemkontaktust és a szemből történő megközelítést.
Kifejezetten ajánlott macskafogási-, illetve emelési módszer a törölköző-technika, amikor a macskát óvatosan, vagy, ha szükséges, akkor szorosabban, de nem fájdalmat okozva törölközőbe tekerjük (a feje kint marad), és úgy emeljük fel. Természetesen, ha hirtelen van szükség a macska megragadására és felemelésére, akkor kivételesen bevethető a grabancfogás is, de semmiképp sem szabad rutinszerűen alkalmazni.