For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Hatalmasat nőtt Magyarországon a háziállatok örökbefogadásának száma a pandémia alatt

Hatalmasat nőtt Magyarországon a háziállatok örökbefogadásának száma a pandémia alatt

Egy 2021-es kutatásából az derült ki, hogy Magyarországon már a háztartások 71%-ában, azaz tízből hét háztartásban él valamilyen házikedvenc. A világjárvány időszaka alatt jelentősen megnőtt a kisállatokat tartók száma és a menhelyekről történő örökbefogadási hajlandóság.

Az Ipsos MORI legfrissebb, 8 európai országot (Ausztria, Belgium, Dánia, Magyarország, Olaszország, Spanyolország, Svédország és Románia) érintő kutatása alapján hazánkban és Romániában nőtt a legnagyobb mértékben a kisállattartó háztartások száma. A növekedés elsősorban azokban a háztartásokban figyelhető meg, amelyek korábban is tartottak háziállatot. A járvány első hullámában (2020. március és 2021. február között) például az új kutyát befogadók majdnem négyötödének (78%) már volt kutyája a Covid-járvány előtt is, a második hullámban (2021. márciusától) pedig megduplázódott (3%-ról 6%-ra nőtt) azon újdonsült kutyás gazdik száma, akiknek a járványt megelőzően nem volt négylábú háziállatuk.

A felmérés azonban rávilágított az örökbefogadásokat érintő egyik nagy problémára is, miszerint az új állattartók főleg kölyök vagy fiatal állatokat fogadnak örökbe. Ez a tény viszont a menhelyek számára folyamatos problémát okoz, hiszen az ide kerülő állatok nagy része nem fiatal, így esetükben nagy a veszélye, hogy akár az egész életüket az állatotthonokban kell tölteniük.

Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) friss publikációja szerint Európában a Covid-járvány megfékezése érdekében elfogadott különféle korlátozások és társadalmi távolságtartást előidőző intézkedések azzal a nem szándékolt hatással jártak, hogy Európa-szerte megduplázódott a magukat magányosnak valló emberek száma a járvány kitörése óta.

Pedig korábbi kutatásokból már jól tudjuk, hogy a magány legjobb ellenszere, ha otthonunkat állatokkal osztjuk meg. Feltétel nélküli szeretetük enyhíti a magány érzését, közelségük és a róluk való gondoskodás pedig elvonja a figyelmet gazdája problémáiról.

Az idős embereket a járványtól függetlenül gyakrabban sújtja a magány, számukra ideális választás lehet egy korosabb cica vagy kutya örökbefogadása is, hiszen ezek az állatok általában nyugodtabbak, mozgásigényük már jelentősen alacsonyabb. A menhelyek tapasztalatai a kutyák esetében azt mutatják, hogy az idősebb generáció nyitottabb ezen állatok befogadására.

Noha a kisállattartó háztartások számának ugrásszerű növekedését Magyarországon rendkívül örvendetes ténynek tartjuk, nem győzzük azonban eléggé hangsúlyozni a felelős állattartás fontosságát, bármilyen korú gazdiról vagy kiskedvencről legyen is szó. Hisszük, hogy az új családtagért való felelősségvállalás első lépése az, hogy állatot csak megbízható helyről vásárolunk vagy fogadunk örökbe.

Források:

Pedigree sajtóközlemény (Open Communications ügynökség)

https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC125873

Top