Az idősebb cicák nehezebben találnak gazdit
A pandémiát megelőzően is a kölyökmacskák voltak a legnépszerűbbek a hazai állattartók körében, ez a trend továbbra is töretlen, a világjárvány második hulláma alatt az újonnan örökbefogadott cicák 37%-a volt 1 évnél fiatalabb, az 1-2 éves macskák pedig az örökbefogadások 33%-át tették ki. Az idő előrehaladtával sajnos csökken az örökbefogadási esély: a 3-7 év közötti macskák mindössze az örökbefogadók 23%-át nyerték meg, míg a 8 évnél idősebb korban örökbefogadott állatok aránya csupán 7% volt.
A macskák táplálásával kapcsolatban van néhány tévhit
A közhiedelemmel ellentétben a macskáknak nem ajánott tehéntejet (vagy más tejterméket) adni, mert bár a növekedésük korai fázisában szükségük van az anyatejre, a szoptatási időszak lezárultával a tejcukor bontásáért felelős enzimek termelődése fokozatosan csökken. Ezért hiába fogyasztanák szívesen, a tej nagyobb mennyiségben bélrendszeri panaszokat okozhat náluk. Helyette legyen mindig friss vize a cicának, és adjunk neki nedvestápot, mert a víz nagyon fontos az egészségük szempontjából, viszont többségük nehezen szánja rá magát az ivásra.
Az etetés gyakoriságával és tartalmával kapcsolatban is sok a tévhit: nem elég például naponta egyszer etetni a macskát, a gyomruk több, kisebb étkezéshez optimális, tehát legalább naponta kétszer ajánlott enni adni nekik. Az emésztésük lényegesen gyorsabb, mint az emberé, 12-24 óra alatt végighalad a beleken a táplálék, szemben az átlagos emberi 30 órától 5 napig tartó folyamattal.
Bár már több ezer éve tartanak az emberek macskát a ház körül, a táplálkozási igényük továbbra is nagyon hasonló a domesztikáció előtti időkhöz, csak a lehetőségeik lettek mások: A The Journal of Experimental Biology-ban megjelent, az eddigi legkiterjedtebb ezzel kapcsolatos kutatásában a Waltham Research Centre tudósai arra a következtetésre jutottak, hogy a macskák a természetes zsákmányukhoz hasonló táplálkozási étrendet részesítenek előnyben. A Waltham kutatása szerint az ideális tápanyagprofil a metabolizált energia 50%-át fehérjéből, 40%-át zsírból és 10%-át szénhidrátból biztosítja.
A házicicák, még ha el is járnak vadászni, nem szokták megenni a madarakat, egereket vagy pockokat, amiket portyáik során fognak, és erre nem is támaszkodhatunk, amikor az etetésüket tervezzük. A vadon élő társaik szó szerint szőröstül-bőröstül fogyasztják a zsákmányokat, ezzel biztosítva a megfelelő tápanyagokat. A színhúsok azonban közel sem tartalmaznak mindent, amire a macskaféléknek szüksége van, ezért nem ajánlott kizárólag marhával vagy csirkével etetni őket. A taurin, arginin, arachidonsav, illetve az A és B vitamin tartalmú nedves- és száraztápok egyaránt segítenek egészségesnek és játékosnak maradni, ráadásul a cicák szőre is fényesebb lesz tőlük.
Források:
Whiskas sajtóközlemény (Open Communications ügynökség)
https://journals.biologists.com/jeb/article/214/6/1039/10664/Geometric-analysis-of-macronutrient-selection-in